Meie tandemist

Margit avab tausta:

Tunneme teineteist tööalaselt enam kui kakskümmend aastat, kohtusime veel siis kui Hede oli Statoilis ja mina uuringufirmades. Tööajal kõik meie jutud räägitud ei saanud, ja nii valisime vaba aja tegevusi lisaks. Ühel hetkel sai kohvikutest ja konjakikultuurist küll ja otsustasime oma jutud tervislikumaks juhtida. Meist said trennikaaslased. Tõsi, Estonia etendused ja kohvikukultuur jäi meiega.

Pere ja lapsed tegid korrektuure ajakavas, ent jutud jäid. Kuidas? Kord intuitiivselt, kord vajaduse põhiselt, kord neutraalse pilgu saamiseks, kord niisama muu maailma murede peletamiseks, kord pikemaks. Just sellest viimasest, 2010 aastal Oxfordis koos õpitud nädalast, oleme end teostanud tööalase Tandemina. Mõstagi, esmalt teadmatult ja siis aina süsteemsemalt juurde õppides ja kogedes. 

2010 TED Globalil koos osalemine on olnud mõjuomav ning mustreid loov, väärtuslik ning ehe. Meenub, kuidas istusime avasessioonil, ülimalt autentses auditooriumis, mis iseenesest juhtis juba teadmiste närvivõrgustikke õppimise lainele, kui Hede teatas. Teeme blogi! Õnneks taipasin vastata ühe hingetõmbe järel… ja  pool tundi hiljem oli WordPressi leht loodud, päev hiljem konspekteerisime loenguid mängleva kergusega samal lehel ja päev hiljem oli Postimees meie blogist huvitatud igapäevase avaldamise tuules.

Nüüd, 10 aastat hiljem, oleme tööalaselt seljad kokku pannud turbulentse aja võtmes. Peame mõlemad oma tööalaseid väljakutseid olulisteks, ent usume mõlemad: Tandemkultuur juhtimises on midagi, mis võiks iga juhi teadlikumalt praktiseerida. Seega, meie podcastid ja mõttekillud kannavad edasi juhtimimustreid, mis mõjutatud nii keskkonnast, sotsiaalsusest, psühholoogiast kui juhustest. 

TED kogukonnast peame lugu siiani, oleme TEDx Tallinna ja Tedx Salon haridus projektimeeskonna liikmed. TED konseptist lähtuvalt hoiame ka meie oma episoode 18-20 minuti pikkustena. Ent erinevalt TED-ist ei loo me videopilti konverentsiformaadis. Miks? Sest audioformaadis jutud annavad kuulajale suurema vabaduse. Võid meid vabalt kuulata terviserajal, autosõidul või kodu koristades. Ja ole kindel, et saateid kuulates saad enamat ette kujutada ja seeläbi suurema  kaasamõtleja elamuse! Igaks petteks lisan siia kinnituse: business storytelling kui vahend, kus vestlus käivitab tugevama ettekujutuse kui video: loe siit.

Otsustamine ning see kõik, mis toimub inimeses otsustamise eel, otsustamise ajal ja otsustamise järel, on põnevust vaid süvendanud hetkest, kui prof. Sheena Iyengar seal Ofxordis lavale astus ja hiirvaikselt saalilt küsis: “ Do you know, how many desisions we make in a typival day? In a typical week?” See, mida tema ühe neuroteaduse tippuurijana lavalt avastada aitas, on näha siin videos, ent meile jäi küsimus: kuidas meie oma riigis juhid otsustavad ja kuidas neid juhtimises teadlikumaks võimestada saab? Vaata TED videot siit.

Nii ka leiad meie ühise episoodide ja kirjalike “tablettide”  kokkuvõtte just otsustamine.ee lehelt. Nagu leidsime me ka end aasta peale Ofxordist kuuldut Tartu Ülikooli majandusteadustkonna dekaani prof. Maaja Vadi kabinetist sooviga uurida teaduslikult Eesti juhtide ja vahejuhtide otsustamise protsessi. Meil vedas. Maaja oli nõus kokku kutsuma Ülikooli esimese koostöö tedusgrupi psühholoogia teaduskonna ja majandusteaduskonna vahel. Andero Uusberg sai psühholoogide poolelt kaasamõtlejaks ja aasta hiljem teadsime, kuidas uurida, kuidas mõõta ja kuidas kaasa rääkida mitte Ameerika ja muu maailma näidetel vaid siinse mõjuvälja ja kogemuse kontekstis.  Soetatud teadusuuring teenib meis senini. Nagu ka teadmine, et 36% Eesti juhtidest on vältivad otsustajad… 

Käesolev kevad on sotsiaalse isolatsiooni kontekstis avanud taas pandora laeka: kuidas ma juhina distantsilt juhin? Kes on minu tandempartner? Kas ma teen? Mis ma teen? Või hoopiski kuidas ma teen…

Viimased paarkümmend nädalat maailma juhtimisjuttude mõistes on lavale paisanud tõe: kaugetest inspiratsioonikõnelejatest enam ei piisa. Simon Sineki (3-s kuulatavuselt TED kõnede ajaloos) küsimus: Why do we do things we do? on asendumas küsimusega: How do we do things we do?  Meie vastus: Tandemina. 

Seega ole hea, siin lehel on koos podcasti episoodid, tablettlood ja mõtted neile, kes enda juhigeeni maailma turbulentsuses sirutada soovivad!